W Y D A W N I C T W A
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zakup powyżej 500 zł. hurtowy, lub 250 zł. detaliczny.

Darmowa dostawa

 

Cenniki do pobrania
Oferta cenowa

Balistyka współczesna

Dostępność: brak towaru
Cena: 180,00 zł 180.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 171,43 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz.
dodaj do przechowalni

Opis

Balistyka współczesna” jest podręcznikiem balistyki ręcznej broni palnej, naświetlającym zarówno stan obecny tej dziedziny wiedzy, jak i etapy rozwoju. Podręcznik opracował Jerzy Hubert Baranowski, autor wielu (ponad 40) artykułów publikowanych w Łowcu Polskim, oraz dwóch wcześniejszych książek – „Broń i balistyka myśliwska (1994r.), oraz „Elementy balistyki” (2012r.). Podręcznik – określony w jednej z recenzji Łowca jako „Biblia strzelców” - jest przeznaczony dla szerokiego środowiska użytkowników i miłośników broni palnej. Zasadniczym celem autora, emerytowanego profesora Politechniki Warszawskie i zamiłowanego myśliwego, jest rozpowszechnienie metod samodzielnego obliczania i wykreślania trajektorii pocisków, przy zastosowaniu nawet domowego sprzętu, poczynając od najprostszych kalkulatorów, po wszechobecne komputery.

Autor wykazuje na przykładach, że obliczenia trajektorii mogą być z powodzeniem i łatwo wykonane zarówno przy zastosowaniu jednostek metrycznych , jak i przy zastosowaniu jednostek fizycznych anglosaskich, mimo pewnych odmienności definicji i nazewnictwa.

W podręczniku są analizowane szczegółowo wpływy na lot pocisków czynników atmosferycznych, a więc ciśnienia i temperatury powietrza, odchylenia wiatrowe, a również inne wpływy – jak na przykład możliwe zmiany przyspieszenia ziemskiego, zależnego od wysokości. Poza ujęciem matematycznym, wpływy wymienionych czynników są też przedstawiane poprzez tabele i poprzez wykresy.

Wobec znacznego obecnie zainteresowania dalekimi strzałami z broni ręcznej, w podręczniku zostało szczegółowo opisane również odchylenie trajektorii wywoływane ruchem obrotowym Ziemi, nazywane często „efektem Coriolisa”. To zjawisko, znane dobrze żeglarzom i lotnikom, przy strzałach na dystansach krótkich, typowych dla myślistwa, nie było raczej uwzględniane, jako wywołujące odchylenia bardzo małe. W książce odchylenie Coriolisa jest przeanalizowane starannie, tak na poziomie podstawowym przy ujęciu przybliżonym, jak i na poziomie zaawansowanym. Są zamieszczone tablice i wykresy, wykazujące, że odchylenia Coriolisa szybko i znacznie powiększa się przy dalszych strzałach, niekiedy przecież sięgających i nawet przekraczających 2 km.

Należy zaznaczyć, że ujęcie efektu Coriolisa przedstawione w „Balistyce współczesnej ” jest pierwszym tego typu, zamieszczonym w publikacji przeznaczonej dla „szerokiego” kręgu środowiska strzeleckiego.. ISBN: 9788393437924
Autor: Baranowski
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016
Format: A-4
Stron: 264

Dane techniczne

Stron 264
Format A-4
Rok wydania 2016
Oprawa twarda
Autor Baranowski
ISBN 9788393437924

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl